גיוון אין סופי – אוכל הודי בתל אביב

  • Home
  • אוכל
  • גיוון אין סופי – אוכל הודי בתל אביב
אוכל הודי בתל אביב

המטבח ההודי הוא אחד המטבחים המגוונים ביותר, ואפילו בתוך המדינה הוא משתנה מאזור לאזור. בשל קדושת הפרה, המטבח הוא ברובו צמחוני, ומבוסס על ירקות וקטניות, אך ניתן למצוא בו מנות המכילות עוף, ובקרבת הים גם דגים ופירות ים. רוב התבשילים לרוב יגיעו בליווי אורז או אחד מבין הלחמים המאפיינים את הודו, וכן יתובלו בשלל תבלינים מגוונים וצבעוניים כמו כמון, ציפורן, קארי, גאראם מסאלה ובעיקר צ'ילי חריף. האוכל ההודי סוחף את רחובות תל אביב, ומרגע לרגע ממלא אותן באפשרויות רבות, מגוונות וצבעוניות.

הלחם

כמו לאומים רבים אחרים, גם ההודים בוחרים בלחם שילווה כל ארוחה. לרוב הוא מגיע בצורת פיתה הנעשית בטאבון או בתנור אבן שנקרא טאנדורי, והוא משמש ככלי לנשיאת התבשיל או לטבילה ברוטב. סוגי הלחמים שונים ומגוונים, ומהווים מרכיב עיקרי גם כאן במסעדות ההודיות בתל אביב. הפיתה ההודית הלאומית נקראת צ'פאטי או רוטי, כתלות באזור. מלבדה תוכלו למצוא גם נאן, הגרסה העבה יותר של הצ'פאטי, פאראתה שלרוב ממולאת בירקות או גבינה, פורי או פאפאדם פריך שמשמש בעיקר כטבילה במטבלים שונים וטעימים.

האורז

מסעדות המגישות אוכל הודי בתל אביב, חייבות להוסיף לתפריט שלהן את הטאלי הקלאסי, בכדי להיות אותנטיות במיוחד. הטאלי מורכב מאורז לבן ותוספות של תבשילי קטניות וירקות מבושלים בתוך רוטב עשיר. ההודים נוהגים לאכול את המנה בעזרת הידיים – הם לוקחים מעט מהאורז, מכדררים אותו וטובים אותו בתבשילים וברטבים. מלבד המנה הזו, ישנן מנות אורז נוספות ונהדרות כמו ביריאני חריפה ועשירה, או פולאו המגיעה מאזור קשמיר. אורז, כמו הלחם, מהווה גם הוא חלק בלתי נפרד מכל ארוחה הודית אותנטית.

המגוון ממשיך

המטבח ההודי ידוע גם בתבשילים הבשריים שלו, על אף שלא נמצא בו בשר בקר. תבשילים כמו עוף טאנדורי המבושל במגוון רטבים ותבלינים כמו צ'יקן טיקה מסאלה למשל, שגם אותו נמצא בכל מסעדה הודית בתל אביב שאינה צמחונית. בנוסף, לא נשכח את אוכל הרחוב המפורסם של הודו, כמו סמוסה למשל, וכמובן שהמטבח ההודי לא מסיים אף ארוחה בלי קינוח כמו גולאב ג'אמון או קולפי, וצ'אי עם חלב.